Pelaajakordinaattori Miska Ronkainen tiedottaa Juhannuksen kunniaksi neljä pelaajasopimusta!

Viime kauden joukkueesta  jatkavat hyökkääjät Tatu Formisto  ja Rasmus Orelma.  Rasmus Orelma on Palloseuran oma kasvatti, jolla on ikää 20 vuotta. Viime kaudella, joka oli Rasmuksen debyyttikausi edustuksen riveissä hän teki 32 ottelussa tehopisteet 6+8, karsinnassa tehot olivat 1+2. Todella nopea laituri noussee vahvaan rooliin tulevana kautena! 

Tatu Formisto puolestaan on Valkeakosken Kiekko-Ahmojen kasvatti, joka saapui viime kauden alla Pyrystä Forssaan. 22 vuotias Tatu teki runkosarjassa tehot 1+9, mutta onnistui pelaamassaan kolmessa karsintaottelussa tekemään 2 maalia. Paikkoja kauden aikana oli huomattavasti suurempiin tehoihin joten tuleva kausi lienee Tatulle läpimurto kausi. 

Uusina pelaajina Forssaan saapuvat KOOVEE:n U20 joukkueesta hyökkääjä Aleksi Ahola ja Haukoista puolustukseen kokemusta ja kokoa tuomaan Shuma Kinebuchi.

Aleksi Ahola on 21 vuotias Tapparan kasvatti joka viime kaudella KOOVEEN U20 Mestis joukkueen riveissä teki 30:ssa ottelussa 32 pistettä (16 + 16) Ahola oli mukana toukokuussa Vancouverissa pelatuissa kuurojen MM-kilpailuissa, jossa Deaf Lions voitti maailmanmestaruuden ja Aleksi Ahola kisojen pistepörssin tehoin 6+11, hänet valittiin kisoissa myös MVP pelaajaksi! 

Shuma Kinebuchi , koko nimeltään Joseph Kenji Hawkins-Kinebuchi täyttää heinäkuussa 28 vuotta ja on pituudeltaan 192 senttinen ja painaa 98 kiloa. Shuma laukoo rightin puolelta . Shuma omaa Japanin  ja USA:n kansalaisuuden mutta on palannut Suomessa paria kautta lukuunottamatta jo kaudesta 14-15. Suomi-sarja kausia hänellä on takana Haukkojen riveissä viisi. Pelattuja otteluita Suomi-sarjassa on kertynyt 157 tehoin 14+30. Playoff kokemusta Haukkojen riveissä on 26 ottelun verran , näissä on syntynyt tehot 3+3. 

Tatu Formisto ELITEPROSPECTS

Rasmus Orelma ELITEPROSPECTS

Aleksi Ahola ELITEPROSPECTS

Shuma Kinebuchi ELITEPROSPECTS

 

Kuvat : Kari Vahaniitty